KinowaSztuka – odkryj magię kina i jego znaczenie dla kultury!

Kino od zawsze fascynuje ludzi na całym świecie, a historie opowiadane na srebrnym ekranie przyciągają miliony widzów. Polska kinematografia nie ustępuje zagranicznej pod względem jakości filmów oraz artystycznych osiągnięć. Na blogu KinowaSztuka przyjrzymy się bliżej zarówno polskim, jak i zagranicznym filmom oraz ich wpływowi na kształtowanie się kultury filmowej.

Ranking filmów

Na stronie prezentujemy także różne rankingi filmów, takie jak np. ranking sequeli, które są często tak samo udane jak oryginały. Niektóre sequele są tak dobre, że zmieniają Hollywood na zawsze.
  1. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (2008) Indiana Jones powraca z nową przygodą, która zabiera go do Peru. Jego poszukiwania kryształowej czaszki prowadzą go do jego dawnego wroga, Belloqa i ekspedycji archeologów pod przewodnictwem Elsy Schneider.
  2. Powrót do przyszłości, część III (1990) W latach 80-tych Marty McFly cofnął się do czasów swoich rodziców i musiał ocalić ich przed Biffem. Niestety Marty dowiedział się, że nie może niczego zmienić, ponieważ utknął w pętli. W Back to the Future Part III Marty cofa się do roku 2015. Musi upewnić się, że nie zmieni niczego w swojej osi czasu, bo inaczej Doc Brown umrze.
  3. Władca Pierścieni: Powrót króla (2003) Epicka trylogia filmowa, w której stawką jest los Śródziemia, Władca Pierścieni: Powrót Króla to głęboko poruszający i komiczny film. To naładowana emocjami historia, która zachęca widzów do oderwania się od codzienności i zanurzenia się w świecie fantasy na trzy godziny.
  4. Ojciec chrzestny II (1974) Ojciec chrzestny to nie tylko najlepszy film wszechczasów, to jeden z najbardziej wpływowych filmów wszechczasów. Zmieniło to, jak kręci się filmy, kto je robił i jak wyglądały. To tak znaczące, że kiedy Francis Ford Coppola kręcił film, chciał wprowadzić nowych aktorów do każdej roli.
  5. Pogromcy duchów II (1989) Sequel hitu z 1984 roku Pogromcy duchów odniósł sukces kasowy i otrzymał mieszane recenzje od krytyków. Ten film jest uważany przez niektórych za jeden z najgorszych filmów, jakie kiedykolwiek powstały, pomimo wysokiego budżetu.
  6. Terminator 2: Judgement Day (1991) Fabuła filmu dotyczy rozpoczęcia przez Skynet wojny przeciwko ludzkości w celu przeprogramowania i odbudowy rasy ludzkiej. W tym samym czasie ludzie byli w stanie przeprogramować komputery, a Skynet zdaje sobie sprawę z tego zagrożenia.
  7. Gwiezdne wojny, część IV (1980) Gwiezdne wojny to jeden z najpopularniejszych filmów w historii. Po nim nastąpiło sześć sequeli, a kolejne są w produkcji. Pierwotny film miał swoją premierę 25 maja 1977 roku i wraz z premierą oficjalnie przeszedł do historii kina.
  8. Jurassic Park III (2001) Jurassic Park III to amerykański film akcji science-fiction z 2001 roku i trzecia część serii Jurassic Park. Reżyserem jest Joe Johnston, który napisał scenariusz wraz z Johnem Saylesem. W filmie występują Sam Neill, William H. Macy, Tea Leoni, Trevor Morgan, Alessandro Nivola i Richard Schiff.
  9. Toy Story 2 (1999) W 1999 roku firma Pixar stworzyła kontynuację swojego hitowego filmu Toy Story. Film różni się od pierwszego filmu na wiele sposobów, w którym skupia się na wzajemnych relacjach zabawek. Ten film podkreśla, co to znaczy być rodziną, a także bada, co to znaczy zmieniać się jako osoba przez całe życie. Film jest pełen niezapomnianych cytatów i scen, które sprawią, że Twoje serce się roztopi.
  10. Iniemamocni II (2004) Kontynuacja jednego z najpopularniejszych filmów o superbohaterach, jakie kiedykolwiek nakręcono, Iniemamocni 2 to film z wielkim wezwaniem do działania; „Bądź super”. Jako najmłodsza członkini rodziny, Violet, wzywa swoje moce, by pomóc uratować sytuację.