Recenzja filmu „Jesteś Bogiem” (2012) w reżyserii Leszka Dawida

Redakcja

10 marca, 2024
„Jesteś Bogiem” to film biograficzny Leszka Dawida opowiadający o początkach i meteorycznym sukcesie polskiego zespołu Paktofonika, twórcy legendarnego albumu „Kinematografia”. Film przedstawia historię życia i twórczości Magika (Marcin Kowalczyk), Fokusa (Tomasz Schuchardt) i Rahima (Dawid Ogrodnik), a także ich walkę z przeciwnościami losu oraz dążenie do spełnienia marzeń.

Scenariusz i reżyseria

Scenariusz filmu, autorstwa Macieja Pisuka, oparty jest na biografii zespołu „Pozytywka” autorstwa Leszka Gnoińskiego. Reżyseria Leszka Dawida sprawia, że film jest pełen energii, autentyczności i emocji. Dawid potrafi ukazać zarówno trudne, jak i szczęśliwe chwile z życia trzech młodych ludzi, którzy zmienili oblicze polskiej muzyki hip-hopowej.

Aktorstwo

Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt i Dawid Ogrodnik to trzon obsady, który świetnie wciela się w role członków Paktofoniki. Ich kreacje są wiarygodne i przekonujące, a ich aktorstwo sprawia, że widzowie utożsamiają się z postaciami oraz ich perypetiami. W filmie występują również doskonale dobrani aktorzy drugoplanowi, tak jak Marcin Dorociński czy Agnieszka Więdłocha, którzy dopełniają świetną obsadę.

Oprawa wizualna

„Jesteś Bogiem” ma bardzo charakterystyczną oprawę wizualną, oddającą klimat początków XXI wieku w Polsce. Zdjęcia Łukasza Żala są dynamiczne i pełne kontrastów, a scenografia i kostiumy oddają realia tamtego czasu. Ścieżka dźwiękowa filmu, oparta na oryginalnych utworach Paktofoniki, podkreśla jego autentyczność i pozwala widzom jeszcze głębiej zrozumieć przekaz zespołu.

Znaczenie i przesłanie filmu

„Jesteś Bogiem” to opowieść o dążeniu do marzeń, o determinacji i sile twórczej młodych ludzi. Przedstawia także problemy takie jak choroba, uzależnienia czy przemoc, z jakimi musieli zmierzyć się bohaterowie. Leszek Dawid stworzył film, który oddaje ducha twórczości Paktofoniki oraz pokazuje, jak ważne są pasja, przyjaźń i nieustanne dążenie do celu.

Polecane: